W kontakcie

Zetknąłem się nieraz ze stereotypem, według którego dla mężczyzny kontakt z dzieckiem zaczyna się naprawdę, gdy dziecko zaczyna mówić. Wcześniej jest marnie, ponieważ cały zestaw burknięć, gestów i grymasów jest adresowany przede wszystkim do matki i tylko ona ma zestaw kluczy.

Nieprawda.

Kluczowy jest czas. Szczególnie, gdy niemowlak jest zupełnie mały. Myślę, że część mężczyzn instynktownie się wycofuje z aktywnej obsługi noworodka, czy to z lęku, czy z przekonania, że kobieta zrobi to lepiej i bezpieczniej. Pewnie zrobi, to inna sprawa, jednak atakować warto. Część się wycofuje, bo nie ma wyjścia – pracuje w godzinach, które skutecznie blokują taką możliwość. Takie życie.

Obsługa to czas spędzony z dzieckiem, to też możliwość obserwacji, jak reaguje w rozmaitych sytuacjach. Nauka. Tak małe dziecko zmienia się w tempie ekspresowym, dlatego nauka trwa nieustannie. Gdy już się człowiek poczuje pewnie, chwilę później świat wspólnych doświadczeń i pewności siebie kolejny raz przeobraża się, trzeba go budować od nowa. Czasem to zachwyca, czasem frustruje, nie każde takie doświadczenie jest cudem, część jest bolesną prozą. Gdy obserwuję, że Zu wymyśliła nowy sposób komunikowania mi swoich potrzeb, nie mogę się tym nacieszyć, mam wrażenie, że zrobiła wielki krok rozwojowy. Gdy Zu wymyśla kolejny patent, jak się wywinąć z rąk, gdy trzeba jej założyć pieluchę, trafia mnie szlag, ogarnia mnie złość. I tak w kółko.

Mam nieustanne wrażenie, że Zu rozumie znacznie więcej, niż nam się wydaje. Obojętnie, na jakim jest etapie rozwoju, zdaje się wyprzedzać nasze wyobrażenia. To musi być swoją drogą dla niej dość frustrujące, mieć świadomość własnych kompetencji (jeżeli ją ma), jednocześnie obserwując mój chroniczny brak kumacji i rozpoznawania jej komunikatów. Może my, dorośli, jesteśmy zbyt przywiązani do słów, a za mało czytamy z ciała, gestów i mimiki. Ja na pewno.

Gdy Zu była zupełnie mała, moje zmysły były ukierunkowane na rozpoznawanie kilku podstawowych potrzeb / deficytów: bliskości, głodu, zmęczenia, snu. Starałem się je zauważać i odpowiadać na nie tak, aby dziecko było ze mną bezpieczne i abym sam czuł się pewnie w kontakcie z nią, bym nie obawiał się zostać z Zu sam na sam na dłuższą chwilę. Wtedy zdawało mi się, że to ogrom informacji do przyswojenia, zachowań do rozpoznania, reakcji do przewidzenia. Rzeczywiście tak było, jednak w porównaniu do ogromu informacji, które wysyła Zu teraz, gdy ma rok i cztery miesiące, to był wariant podstawowy. Teraz, gdy jeszcze nie mówi, a już tak wiele rozumie i wchodzi ze światem w liczne interakcje, dopiero zaczęły się schody.

I znowu kluczową rolę odgrywa czas – często, zanim dojdę, o co jej chodzi, muszę spędzić długie minuty czy godziny obserwując sekwencje jej zachowań, próbując pojąć jej dziecięcą logikę, której siłą rzeczy nie może mi jeszcze wyłożyć werbalnie. To dopiero jest przygoda! Zaskakuje mnie nieustannie, tym, jak wiele już rozumie, mimo, że nie potrafi mówić. Zaskakuje mnie zazwyczaj w sytuacjach dość prozaicznych, gdy ją kapię, a ona, nie czekając na mój ruch, sięga niedbale po butelkę z szamponem – swoim szamponem – i podaje mi ją. Zaskakuje mnie, gdy mówię – bardziej do siebie, niż do niej – że zaraz pójdę przynieść jej z pokoju drewniany biały wózek z lalką, a ona znika i po chwili pojawia się targając za sobą ten właśnie wózek. Skąd wiedziała, który wybrać? Jak to możliwe, że rozpoznaje te słowa?

Kontakt z Zu najsilniej przejawia się w interakcjach, jakie od jakiegoś czasu ćwiczy w kontakcie z nami. Gdy robię głupią minę, ona też ją robi i wie, że to wygłupy, więc to świadoma gra, a nie zwykłe naśladownictwo. Czasem sama inicjuje takie zabawy, a gdy widzi, że mnie rozśmieszyła, sama zanosi się śmiechem pełnym satysfakcji, że przejęła inicjatywę. Ostatnio przyzwyczaiła się, że zazwyczaj ja robię jej rano butlę z mlekiem, dlatego coraz częściej budzi się rano, po chwili schodzi z łóżka, idzie do kuchni, staje przed szafką, w której trzymamy mleko i drze się na cały głos: taaaaatoooooooo! Do skutku, aż wstanę i zrobię to, co do mnie należy. Nie da się w tym wypadku włączyć opcji drzemka.

Dzięki temu niespecjalnie mi się śpieszy, aby zaczęła już mówić, nie czuję zniecierpliwienia. Używając – jak dotąd – trzech słów (mama, tata, co to) Zu ogarnia zdecydowaną większość swojego świata. Mam wrażenie, że na tym etapie, na jakim obecnie jest, mam mnóstwo rzeczy do odkrycia. O większości zapewne nie mam pojęcia. Aż żal tracić tą sposobność, pewnie nie zdążę poznać ich wszystkich w aktualnej formie, ponieważ Zu pewnego dnia po prostu opisze je własnymi słowami.

zu jesień łazienki

5 thoughts on “W kontakcie

  1. Benkove maaaaamoooooo czasem śni mi się po nocach. maaamoooooo,maamoo, czasem sam zmienia intonacje i caly wachlarz maaaam slyszę, też się bałam jak zacznie mówić, tymczasem ułatwia to wiele rzeczy, można sobie troche pogadąc 🙂

  2. Piękny tekst. To prawda, że więź dziecka z tatą buduje się z czasem (i taty z dzieckiem). Tak zaobserwowaliśmy u siebie. Ale nie inaczej ma się sprawa w przypadku mamy. Nie da się porównać więzi z dnia narodzin z tą, która buduje się po miesiącach i latach. Na początku nie czułam bym miała pewny zestaw kluczy, ale teraz , z czasem, mam tych kluczy kilka.

  3. Myślę, że trzeba od samego początku potrzeba budować relację z dzieckiem. Mama zawsze będzie pierwsza i najważniejsza, ale tato nie może być kimś z doskoku. Ja od urodzenia kąpałem chłopaków i robię to do dziś. Taki mały rytuał, dzięki któremu między innymi dzieci przynajmniej wiedzą, że mają Ojca. No i w środku nocy, gdy się obudzą, wołają tylko tato…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s